Beksińskich portret podwójny

Magdalena Grzebałkowska napisała o nich książkę. Teraz Jan P. Matuszyński nakręcił o Beksińskich film. Jeszcze przed oficjalną kinową premierą „Ostatnia rodzina” została zakwalifikowana do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Film opisuje historię życia Zdzisława Beksińskiego, znanego malarza i jego syna Tomka, cenionego dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego.

Akcja rozpoczyna się w 1977 r., gdy Tomek wyprowadza się z rodzinnego domu. Mieszka jednak nadal blisko rodziców, a jego nadwrażliwa natura wzbudza ciągły niepokój i troskę jego matki.

Beksińscy byli niezwykłą rodziną. Reżyser nie tylko wybrał świetnych aktorów do roli Zdzisława i Tomasza, ale także zadbał o kreację nie mniej ważnej postaci – matki Tomka, żony Beksińskiego.

Malarza zagrał Andrzej Seweryn, który za swoją rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na FF w Locarno. „Dwubiegunowy” Tomek w wykonaniu Dawida Ogrodnika nieustannie przyciąga uwagę widza, podobnie jak tajemnicza Zofia, aktorka Aleksandra Konieczna.

Świetnie dobrana muzyka, żywe, realistyczne dialogi i przede wszystkim doskonały scenariusz przyciągną do kin wszystkich miłośników dobrego polskiego kina.

Ostatnia rodzina (Polska 2016)

reżyseria: Jan P. Matuszyński

scenariusz: Robert Bolesto

obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska

zdjęcia: Kacper Fertacz

gatunek: dramat biograficzny

dystrybucja: Kino Świat

czas trwania: 123′