slow work

Co to jest slow work?

W codziennym pędzie często nie jesteśmy w stanie zastanowić się, czy oby na pewno ten bieg jest wartościowy dla nas samych, a tym bardziej dla naszego zdrowia i relacji Kluczem do osiągnięcia spokoju i spełnienia we wszystkich sferach życia jest efektywne zarządzanie czasem pracy. Jak zwolnić nie niszcząc przy tym swojej kariery lub życia osobistego?

Organizacja czasu pracy – nie próbuj być robotem

Z pewnością kojarzysz wielozadaniowe roboty kuchenne. Każdy z nich miał określony tryb, w czasie którego mógł wykonywać dane zadanie. Jeśli próbowałbyś uruchomić dwa tryby jednocześnie, mogłoby się to zakończyć nieciekawie – w najlepszym wypadku musiałbyś jak najszybciej pozbyć się urządzenia – a raczej tego, co z niego zostało, ewentualnie posprzątać całą kuchnię. Podobnie jest z tobą. Jesteś wielozadaniowy, jednak to nie znaczy, że musisz próbować robić wszystko w jednym momencie.

Zdaniem Diane Ballonad-Rolland, certyfikowanego trenera Executive, trudno nam zrozumieć, że nie jesteśmy stworzeni do efektywnego wykonywania kilku czynności jednocześnie.

Najpierw to, co najważniejsze

Nie próbuj jednocześnie myśleć o tym, co zrobić dziś na obiad, że powinnaś zrobić dodatkowe zakupy i pracować nad nowym projektem. Ostatecznie nie ogarniesz w myślach niczego, a praca, którą miałaś wykonać, będzie delikatnie mówiąc – nie najlepszej jakości i na pewno efekt nie odzwierciedli tego, co naprawdę potrafisz.

Dobrym pomysłem jest podział zadań na ważne i pilne, pilne i mniej ważne, niepilne i mało istotne. Najpierw zrealizuj zadania z pierwszej listy, nie rozpraszając się myśleniem o pozostałych. Jeśli wystarczy ci czasu, zdecyduj się na wykonywanie zadań z kolejnych, aż zrealizujesz swoją „to do” list. Ustalanie priorytetów to pierwszy krok do zrealizowania idei slow work. Co jeszcze możesz zrobić, by poprawić jakość swojej pracy, a jednocześnie pracować spokojniej?

Wielozadaniowość – dlaczego multitasking nie działa

Można stwierdzić, że wielozadaniowość jest mitem. Przynajmniej tak wynika z naszego redakcyjnego doświadczenia. Jedna osoba w praktyce nie jest w stanie zrealizować zadań, którymi można obdzielić cały zespół.

Niestety, wiele firm nadal nie dba o właściwą organizację czasu pracy swojego personelu, co prowadzi do konieczności wielozadaniowości pracowników. A stąd krótka droga do wypalenia, którego wszyscy chcemy uniknąć.

Podobnie rzecz dzieje się w przypadku pracy w systemie home office. Wielu z nas ciągle stara się „nadrabiać” terminy, stresują nas deadline’y, a obok toczy się nasze życie, w którym musimy bezwzględnie funkcjonować jako czyjś przyjaciele, partnerzy, rodzice lub dzieci. Często zajmowanie się domem przytłacza pracowników, którzy wykonują swoje zadania zawodowe w – przynajmniej teoretycznie – najbardziej przyjaznym systemie dla pracownika.

Stawiaj na jakość, nie ilość

Tak twój zleceniodawca, jak i ty ceni sobie dobrą jakość. Czy za cenę szybkiego terminu realizacji warto ryzykować kiepskie wykonanie? Gwarantujemy, że nie. Dlatego też rynek pracy coraz mniej ceni sobie osoby wykonujące 300% normy.

Lepiej pracować w swoim tempie i oddawać projekty, za które się nie wstydzisz, zamiast pracować za kilku i stale nie być zadowolonym z efektów swoich działań. Zarządzanie czasem pracy jest jedną z tych umiejętności, które wkrótce będą decydowały o sukcesie w biznesie. Tym razem możesz wyprzedzić konkurencję, pracując powoli.

f: kaboompics / pixabay