Studia i praca

Matura i co dalej? Oczywiście – studia! To możliwe nawet w sytuacji, gdy musisz jednocześnie pracować.

Zdany egzamin dojrzałości jest wstępem na uczelnie wyższe, a wyniki matury decydują, na które kierunki studiów możemy się dostać. Od dawna nie ma już egzaminów wstępnych, jedynie w przypadku absolwentów szkół średnich z tzw. starą maturą na niektóre kierunki obowiązuje egzamin ustny z wybranych dziedzin lub rozmowa kwalifikacyjna.

Tegoroczni maturzyści mają w czym wybierać, bo oferta studiów na Dolnym Śląsku jest zróżnicowana i szeroka. Można studiować na uczelniach prywatnych i publicznych, stacjonarnie, wieczorowo lub zaocznie, przez trzy lata (licencjat) lub pięć (magisterium). Jaką opcję wybrać?

Jeśli nie jesteś zdecydowany, którą formę edukacji wybrać, zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoje życie w perspektywie kilku najbliższych lat. Jeśli pracujesz lub musisz pracować, zastanów się nad studiami zaocznymi lub wieczorowymi. Wbrew pozorom dyplom ukończenia studiów w systemie innym niż dzienny wcale nie jest gorszy. Liczy się przecież wykształcenie oraz wiedza, kwalifikacje i umiejętności zdobyte podczas nauki, które dają uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu.

Co więcej, pracodawcy bardzo przychylnym okiem patrzą na tych absolwentów, którzy podczas studiów jednocześnie pracowali.

MW