W „Królestwie” zwierząt

Pokryty lodem step i ośnieżone żubry. Tak wyglądał świat 80 tysięcy lat temu. Twórcy „Mikrokosmosu” zapraszają tym razem do „Królestwa” zwierząt.

Dawno, dawno temu cała Europa była niekończącym się lasem, w którym żyły żubry, wilki, łosie, jelenie. Jednym zachowanym do dziś fragmentem tamtej prapuszczy jest Puszcza Białowieska.

Twórcy tego fascynującego filmu ukazują historię mieszkańców lasu od epoki lodowcowej po czasy współczesne. Razem z nimi poznajemy losy konkretnych gatunków i zwierząt, ich polowania, ucieczki, zabawy. Świetne ujęcia dają wrażenia, jakbyśmy byli tuż obok – w świecie nietkniętym jeszcze ręką człowieka. Twórcami „Królestwa” są autorzy wcześniejszych, słynnych już fabularyzowanych dokumentów przyrodniczych: „Mikrokosmosu” (1996 r.), „Makrokosmosu” (2001 r.) i „Oceanów” (2009 r.). Ten film koniecznie trzeba zobaczyć, nie tylko ze względu na zapierające dech w piersiach obrazy.

To wspaniała lekcją historii ewolucji, która prowokuje również do refleksji i dotyka ważnych kwestii etyczno-filozoficznych.

Królestwo / Les saisons (Francja, Niemcy 2015)
reżyseria: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
scenariusz: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Stéphane Durand
zdjęcia: Eric Guichard, Michel Benjamin, Laurent Fleutot
muzyka: Bruno Coulais
gatunek: dokumentalny, familijny, przyrodniczy
czas trwania: 97′
dystrybucja: M2 Films