odpoczynek

Czy gap year to mądry pomysł?

Coraz więcej osób po maturze decyduje się na zrobienie sobie roku przerwy od nauki. Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania!

Czym jest gap year?

Określenie gap year przywędrowało do nas z krajów anglojęzycznych. Słowo gap dosłownie można przetłumaczyć jako przerwę i tym właściwie jest gap year. Terminem tym określa się bowiem najczęściej roczną przerwę od nauki, którą robią sobie przyszli studenci tuż po maturze. Czas ten wykorzystują na pracę, podróże i przemyślenia. Gap year można sobie jednak zrobić również w czasie studiów, wykorzystując roczny urlop dziekański.

Jakie są zalety rocznych wakacji?

Gap year nie jest u nas tak popularny, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych. Bywa jednak coraz częściej brany pod uwagę przez maturzystów. Rok ten można bowiem wykorzystać bardzo produktywnie: pójść do pracy i nazbierać trochę funduszy, podróżować po świecie, wybrać się na kursy i szkolenia, odbyć darmowy staż. Osobom niezdecydowanym, które nie są pewne, co chcą robić w przyszłości, gap year pomaga na spokojnie podjąć decyzję. 

Czy gap year może mieć jakieś minusy?

Gap eyar wydaje się mieć same zalety, ale rzadko kiedy o czymś możemy tak powiedzieć. Przerwa od nauki również ma swoje minusy, przede wszystkim wybija z rytmu nauki. Może się okazać, że przerwę przedłużamy nie z potrzeby, a lenistwa. Nawet wtedy, gdy wrócimy na uczelnię, może być nam trudno wrócić do trybu nauki, zajęć, rannego wstawania, egzaminów. Jeśli więc jesteśmy pewni, na jaki kierunek chcemy iść, dobrze jest dokładnie przemyśleć decyzję o ewentualnym zrobieniu sobie gap year.

Olga, foto: Pexels / Pixabay