studentka

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać?

Idąc na studia, musimy wybrać nie tylko kierunek i uczelnię, ale również tryb nauki. Postaramy się w tym pomóc, podpowiadając, czym oba tryby się różnią.

Studia stacjonarne – za darmo i przez cały tydzień

Studia stacjonarne, inaczej dzienne, są w Polsce bezpłatne. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, bardzo często w godzinach porannych. Takie studia ciężko łączyć z pracą, choć nie jest to niemożliwe. Zwykle też trochę trudniej się na nie dostać niż na studia niestacjonarne, a próg punktowy jest wyższy.

Studia niestacjonarne – nauka w weekendy

Studia niestacjonarne zwane są potocznie zaocznymi. Uiszcza się za nie opłatę, różną w zależności od uczelni i kierunku. Prowadzone są zarówno na publicznych, jak i prywatnych uczelniach. Zajęcia w takim trybie odbywają się w soboty i niedziele, czasem również w piątki po południu. Są wybierane przez osoby chcące łączyć naukę z pracą, a czasami również przez te, które nie dostały się na studia dzienne.

Który tryb nauki wybrać?

Wybór trybu nauki zależy głównie od możliwości finansowych przyszłego studenta oraz od jego celów życiowych. Jeżeli chcesz skupić się przede wszystkim na nauce, studia stacjonarne będą lepszym wyborem. Jeśli jednak stawiasz na prace i zdobywanie doświadczenia, idealną opcją będą zaoczne, niestacjonarne studia. Warto wiedzieć, że niektóre uczelnie oferują jeszcze jeden tryb nauki – studia wieczorowe. Zajęcia odbywają się na nich od poniedziałku do piątku, ale w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pozwala to nie rezygnować z pracy, a zachować wolne weekendy.

Olga, foto: pixabay