kwalifikacje osób z niepełnosprawnością

Kwalifikacje dla osób z niepełnosprawnością

Nowe kwalifikacje to sposób na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia, które może być początkiem ciekawej kariery zawodowej. Praca dla osób niepełnosprawnych dostępna dziś na rynku wiąże się z różnymi praktycznymi umiejętnościami, których nabycie jest bardzo często początkiem ciekawej i pełnej wyzwań kariery. Jakie zdolności warto rozwijać i gdzie je można wykorzystać?

Właściwie dobrana praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności może być satysfakcjonująca, przynosić dobry dochód i pomagać w rozwoju osobistym i zawodowym. Stanowiska takie wymagają twardych i miękkich umiejętności, ale ich nabycie jest o wiele łatwiejsze, jeśli wiemy, czego się od nas oczekuje. Są ważnym elementem na rynku pracy, istotną częścią wielu branży.

Praca dla osób z niepełnosprawnością – jakie kwalifikacje są przydatne?

Praca dla osób niepełnosprawnych bardzo często dostępna jest w gastronomii, gdzie kluczowe są określone etapy przygotowywania dań, ich obróbki, pakowanie, wydawanie zamówień i sprzątanie. Osoby niepełnosprawne mogą odnaleźć się w pracy, która wymaga struktury i powtarzalności, daje ona poczucie pewności podczas realizacji obowiązków i ułatwia wykazanie się umiejętnościami. Praca dla osób z niepełnosprawnością, która cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku to na przykład zmywanie naczyń, obróbka wstępna warzyw i owoców czy pakowanie posiłków i pomoc w ich dostarczaniu do odbiorcy. Jakie kwalifikacje są tu niezbędne?

Ważna jest przede wszystkim wiedza na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, zachowania wewnętrznych procedur w miejscu pracy, ale również znajomość obsługi urządzeń jak zmywarka czy wyparzarka, robot wielofunkcyjny, szatkownica. Konieczne jest też posiadanie wiedzy na temat prawidłowych zasad utrzymania czystości, a także zdolności manualnych niezbędnych do czyszczenia, obierania i przygotowywania produktów, a także mycia urządzeń wykorzystywanych na danym stanowisku. 

Gdzie można znaleźć zatrudnienie z takimi kwalifikacjami?

Branża gastronomiczna chętnie zatrudnia pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, którzy mogą je przetestować w różnych środowiskach. Wiedza i umiejętności praktyczne przydadzą się w firmach produkujących i odpowiadających za przetwarzanie żywności, ale również restauracjach, barach, pubach, stołówkach, firmach cateringowych i innych placówkach żywienia zbiorowego. Oferty pracy dla osób niepełnosprawnych wymagających wyżej wymienionych umiejętności, skierowane są przede wszystkim do pracowników z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanych i znacznym oraz osób, które są w stanie wykonywać tego typu obowiązki, posługując się orzeczeniem o niepełnosprawności ruchowej.

f: BeatriceBB / pixabay